OM55B 55" High Bright Panel
Stock Code:
LH55OMBEBGBXXY
Description
| Specifications | |
| Display | |
| Resolution | 3,840 x 2,160 |
| Brightness (Typ) | 3,000nit |
| Viewing Angle (H/V) | 178/178 |
| Response Time | 8ms |
| Operation Time Support | 24/7 |
| Connectivity | |
| HDMI In | 2 |
| DP In | 1 |
| Version of HDMI | 2 |
| Version of DP | 1.2 |
| Version of HDCP | 2.2 |
| USB | 1 |
| IR In | Yes |
| Audio In | No |
| Audio Out | Stereo Mini Jack |
| Video Out | Yes |
| Power Out | No |
| RS232 In | Yes |
| RS232 Out | Yes |
| RJ45 In | Yes |
| RJ45 Out | Yes |
| WiFi | Yes |
| System on Chip | |
| OS Version | Tizen 5.0 |
| Dimensions & Size-Specific | 55" |
| Set Dimension (WxHxD) | 1253.4 x 724.2 x 54.5 mm |
| Package Dimension | 1420 x 879 x 178 mm |
| Net Weight | 23.1 kg |
| Package Weight | 29.1 kg |
| VESA Mount | 400 x 400 mm |
| Bezel Width | 19.1 |
| Documents & Downloads | |
| Spec Sheet | ↓ OM Series Spec Sheet |
| Mechanical Drawing | ↓ 55" Drawing |